Robotniiduk ja koduloomad

 

Robotniidukitest liigub igasuguseid erinevaid kuulujutte, mis levivad kiiresti. Selle tõttu on nii mõnigi kodulooma omanik lükanud roboti soetamise edasi või üldsegi sellest mõttest loobunud.

“Robotniiduk sõitis üle magava kassi, kassi elu ei õnnestunud päästa”, sarnane pealkiri levis mõni aasta tagasi mitmetes uudiste väljaannetes.
Nagu uurimises selgus, siis tegemist oli inimese välja mõeldud looga ja ükski kass tegelikult kannatada ei saanud. Aga mis kord juba internetis on, sinna see ka jääb. Tänagi on see uudis veel leitav.
Kui reaalne on oht, et robot võiks tõesti magavast koduloomast üle sõita?
Olles aastaid kokku puutunud ja kontaktis olnud lugematul hulgal robotniidukite omanikega, siis ühestki säärasest juhtumist teadlikud meie ei ole.
Robotid on varustatud erinevate anduritega, mis takistavad õnnetuste juhtumist. Põrke puhul robot seiskub ning enamik (kõik, mida meie teame) roboteid seiskab tera ja muudab seejärel suunda. Pärast suuna muutmist liigub natuke seisva teraga, enne kui tera uuesti käivitab. Sarnaselt töötab tõsteandur. Kui robot sõidab otsa madalale takistusele, mille tagajärjel kerkib pealmine korpus, siis rakendub tõsteandur.

Robotite tootjad on teinud seadmed lausa nii turvaliseks, et see ei teeks ka liiga öösel aias liikuvatele tegelastele, näiteks siilidele.
Kui niiduk ei saa liiga teha siilidele, siis kassidele, koertele ja muudele loomadele pole kindlasti ohtu.
Jah, teoreetiline võimalus jääb, aga ühtegi reaalset juhtumit pole meieni jõudnud.
Üldiselt on robotid nii ehitatud, et enda vigastamiseks peab sihilikult lükkama näpud korpuse alt sisse ja vastu tera, mida loomulikult keegi tegema ei hakka. Sellegipoolest roboti töö ajal tuleks väikestel lastel silma peal hoida. Variant on ka laste õues oleku ajaks niiduk laadijasse saata.

Teine jutt, mis inimesi hirmutab, puudutab lendteradega varustatud roboteid. Lendtera on paljudel robotniidukitel kasutusel olev žiletti meenutav tera.
Liikvele on lastud jutt, et antud terad purunevad löögi tõttu ja seejärel on muru sees žiletiterad või selle killud. Koerad söövad neid kilde sisse või astuvad jalga.
Arusaadav, et sellist ohuallikat keegi enda aeda ei taha, aga kui palju on selles loos tõtt?
Originaalterasid kasutades ei saa juhtuda, et tera läheb “kildudeks”.
Terad muudavad löögi tagajärjel kuju, aga ei murdu!
Tera võib katki minna, kui kasutada soodsamaid alternatiive. Seega meie soovitus on kindlasti kasutada originaal tarvikuid, et vältida ohtu.
Kui terasid ei kontrolli ja lastakse sellel kuluda nii kaugele, et see läbi kulub ja lõikeosa küljest eemaldub, siis see tera Teie muru sees kusagil on. Õnneks on see juba nii nüri, et seda jalga astuda on väga keeruline.
Kokkuvõttes robotniidukid ja koduloomad saavad koos eksisteerida, ilma üksteisele ohtu kujutamata.